Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195056
This popular compact house plan features an open living area with vaulted ceilings, a Master Bedroom with en suite and walk-in closet, as well as two more bedrooms and a bathroom all on the main floor. This home plan also features a large sundeck, a full basement, and a two car garage.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1450 | 9' 0" |
| Basement Area | 1445 | 8' 0" |
| Garage Area | 414 | 10' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Hillside Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1450 |
| Width | 37' 0" |
| Depth | 57' 0" |
| ArchitecturalStyles | Mediterranean Style House Plans, Santa Fe and Southwest House Plans |
| External Wall Finishes | Stucco, Cultured Stone |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 28' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Walkout Basement |